A A A
Home site Contact SiteMap Administracja
  tel/fax: 62 736 10 27
Dzia³y tematyczne
Strona g³ówna Dzia³y tematyczne Dokumenty projektowe
Dokumenty projektowe

DOKUMENTY:

  1. Regulamin rekrutacji i uczestnictwa (.pdf) - obowi±zuje dla naborów prowadzonych od marca 2023 roku;
  2. Regulamin rekrutacji i uczestnictwa (.pdf);
  3. Za³±cznik nr 2 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa – Formularz zg³oszeniowy (.doc)
    NIE ZAPOMNIJ POBRAÆ: (ze strony http://uslugirozwojowe.parp.gov.pl: Wydruk oferty na us³ugê rozwojow± z BUR - korzystaj±c z funkcji „drukuj do PDF” znajduj±cej siê na dole strony us³ugi).
  4. Za³±cznik nr 3 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa – Podstawowe informacje dotycz±ce pozyskiwania kwalifikacji (.pdf);
  5. Za³±cznik nr 5 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa – Umowa wsparcia (.pdf);
  6. Za³±cznik nr 6 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa – Promesa (.pdf);
  7. Za³±cznik nr 7 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa – Wniosek o refundacjê (.doc)

W zwi±zku z faktem, ¿e w okresie przej¶ciowym, tj. do czasu pe³nego uruchomienia Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji, to WARP Sp. z o.o. wraz z ARR S.A. w Koninie oraz Eurocentrum Innowacji i Przedsiêbiorczo¶ci jako Operator w projekcie pn.: „Us³ugi rozwojowe dla Wielkopolan” decyduj± o uznaniu dokumentu za potwierdzaj±cy uzyskanie kwalifikacji wa¿nych dla rynku pracy (tzw. kwalifikacji rynkowych), prosimy o zapoznanie siê z przygotowanym Poradnikiem dotycz±cym uzyskiwania kwalifikacji, który u³atwi ocenê, zarówno Operatorowi, jak i us³ugodawcy, czy dany dokument spe³nia wszystkie niezbêdne przes³anki dla jego akceptacji.

Uwzglêdniaj±c do¶wiadczenie WARP Sp. z o.o. w weryfikacji Kart Us³ug dotycz±cych uzyskiwania tzw. kwalifikacji rynkowych, prosimy o zwrócenie uwagi na kluczowe problemy/w±tpliwo¶ci. Liczymy, ¿e u³atwi to przygotowanie dokumentacji:

  1. Kompetencja a kwalifikacja: Pojêcia kwalifikacji i kompetencji znacz±co siê od siebie ró¿ni±. Kompetencjê mo¿na uzyskaæ uczestnicz±c w dowolnym szkoleniu, w ramach którego pozyskujemy wiedzê i umiejêtno¶ci z danego zakresu. Dla kwalifikacji kluczowe s± systemy walidacji (egzamin) i certyfikacji (wydawania uprawnieñ), które prowadzone s± przez podmioty maj±ce odpowiedni zasób kadr z odpowiednimi umiejêtno¶ciami i do¶wiadczeniem mog±ce zweryfikowaæ wiedzê nabyt± przez uczestników szkolenia i potwierdziæ, ¿e jest ona wystarczaj±ca dla nadania kwalifikacji z jakiej¶ dziedziny. Kwalifikacja musi zostaæ sprawdzona w procesie walidacji poprzez zdanie konkretnego testu wiedzy i umiejêtno¶ci (teoretycznego i/lub praktycznego). Nastêpnie nast±piæ powinno formalne potwierdzenie przez instytucjê uprawnion± do certyfikowania, ¿e Uczestnik posiad³ odpowiedni± wiedzê. Proces nadawania kwalifikacji (walidacji i certyfikowania) powinien byæ objêty zasadami zapewniania jako¶ci.
  2. Kwalifikacja rynkowa: Kwalifikacja powinna byæ oparta o konkretny zakres tematyczny szkolenia, odpowiedni± liczbê godzin, odpowiednie osoby prowadz±ce szkolenie, ale równie¿ o odpowiednie osoby prowadz±ce etap egzaminowania i nadawania kwalifikacji. Dla danej kwalifikacji podmioty z bran¿y wystawiaj± rekomendacje potwierdzaj±ce, ¿e osoba z ukoñczonym konkretnym szkoleniem po zdaniu egzaminu i nadaniu kwalifikacji, mo¿e zostaæ u danego pracodawcy zatrudniona jako posiadaj±ca odpowiedni± wiedzê i umiejêtno¶ci na istniej±cym stanowisku pracy. Bardzo czêsto nazw± kwalifikacji jest tytu³ szkolenia.
  3. Rozdzia³ funkcji: W przypadku kwalifikacji rynkowych, gdzie proces kszta³cenia, walidacji i certyfikacji prowadzony jest w ramach jednego podmiotu, niezbêdne jest zachowanie bardzo przejrzystego podzia³u funkcji w strukturach takiego podmiotu. Nale¿y bardzo precyzyjnie wyodrêbniæ osoby/komórki organizacyjne zajmuj±ce siê procesem kszta³cenia, a tak¿e nadawania kwalifikacji (walidacji i certyfikacji). Podzia³ ten powinien byæ oparty o wiedzê i umiejêtno¶ci osób prowadz±cych szkolenia, prowadz±cych egzaminy oraz nadaj±cych kwalifikacje. Nie nale¿y dowolnie ustalaæ zespo³ów egzaminacyjnych i certyfikuj±cych. Konieczne jest tu zastosowanie podzia³u w zakresie bran¿/zakresów merytorycznych szkoleñ, a tak¿e w miarê mo¿liwo¶ci gradacji wiedzy i umiejêtno¶ci pomiêdzy tymi osobami/komórkami organizacyjnymi.
  4. Nowe kwalifikacje rynkowe: Co do zasady w przypadku, gdy dana kwalifikacja jest dostêpna w ZSK, czy te¿ istniej± na rynku podmioty zajmuj±ce siê szkoleniem, walidacj± lub certyfikacj± w pewnych zakresach od wielu lat, czy te¿ na poziomie miêdzynarodowym (patrz dokument pn. Podstawowe informacje dotycz±ce uzyskiwania kwalifikacji), Operator nie widzi zasadno¶ci tworzenia dodatkowych kwalifikacji rynkowych w takim samym lub zbli¿onym zakresie. Wpisanie kwalifikacji do ZSK, czy te¿ wieloletnie do¶wiadczenie poszczególnych podmiotów prowadz±cych walidacjê i certyfikacjê powoduj±, ¿e dana kwalifikacja ma ju¿ odpowiedni± renomê i rozpoznawalno¶æ. Je¶li jednak firma szkoleniowa widzi zasadno¶æ stworzenia kwalifikacji podobnych do tych, dla których w ZSK opisano proces kszta³cenia, walidacji i certyfikacji, nale¿y pamiêtaæ, aby zachowaæ zbli¿ony poziom jako¶ciowy tych szkoleñ. Jednocze¶nie nowa czy te¿ rozszerzona kwalifikacja nie powinna mieæ identycznego zakresu merytorycznego i godzinowego co taka, która wpisana jest do ZSK. Wówczas bowiem tworzenie nowej kwalifikacji rynkowej nie jest zasadne. Jednocze¶nie nale¿y przeanalizowaæ, czy w zwi±zku z ujêciem w ZSK kwalifikacji o zbli¿onym zakresie merytorycznym, bêdzie na rynku zapotrzebowanie na kursy i szkolenia prowadzone przez inne ni¿ wskazane w ZSK podmioty.
  5. Program szkolenia: Opis programów szkoleñ musi byæ przede wszystkim przygotowany zgodnie z Instrukcj± wype³niania Kart Us³ug. Jednocze¶nie w przypadku kwalifikacji rynkowych program szkolenia powinien zostaæ opisany na tyle szczegó³owo, aby Uczestnik by³ w stanie oceniæ, czy dane szkolenie faktycznie doprowadzi do zdobycia przez niego kwalifikacji daj±cych mu przewagê na rynku pracy. Has³owe opisywanie programów szkoleñ i wykorzystywanie ich dla wielu kwalifikacji nie mo¿e zostaæ zaakceptowane przez Operatora. Skoro do zdobycia kwalifikacji prowadzi wy³±cznie takie szkolenie/kurs, dla której organizacja certyfikuj±ca okre¶la odpowiedni standard wiedzy, umiejêtno¶ci i kompetencji, elementy te musz± zostaæ precyzyjnie okre¶lone w programie szkolenia.
  6. Rekomendacje: Zakres rekomendacji do³±czanych do Kart Us³ug powinien odnosiæ siê do konkretnego certyfikatu/dokumentu potwierdzaj±cego uzyskanie konkretnej kwalifikacji rynkowej a same rekomendacje musz± byæ wystawiane przez pracodawcê z danej bran¿y/sektora. Ka¿da rekomendacja powinna byæ zindywidualizowana, tj. dostosowana do konkretnej bran¿y/sektora, czy te¿ certyfikatu/dokumentu wymienionych z nazwy. W rekomendacji powinna znale¼æ siê równie¿ informacja o potencjalnej mo¿liwo¶ci zatrudnienia uczestnika szkolenia/kursu na istniej±cym u danego pracodawcy sporz±dzaj±cego rekomendacjê stanowisku pracy, na którym Uczestnik bêdzie móg³ wykorzystaæ zdobyte kwalifikacje. Nie jest mo¿liwe przyjêcie rekomendacji od pracodawców, którzy nie s± zwi±zani z dan± bran¿±/sektorem.
  7. Informacje na stronie internetowej: Szczegó³owe informacje (zgodnie z zamieszczonym na stronie Poradnikiem, a tak¿e przy uwzglêdnieniu ww. uwag) dotycz±ce opisu poszczególnych kwalifikacji musz± byæ dostêpne co najmniej na stronach internetowych firmy nadaj±cej kwalifikacje.

Operator dokonuje weryfikacji cen us³ug rozwojowych na podstawie Porównywarki cen us³ug zamieszczonej na stronie BUR: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/porownywarka

Us³ugi rozwojowe, których warto¶æ przekracza III kwartyl bêd± uznawane za niekwalifikowalne.

Wybór poszczególnych kryteriów wyszukiwania w porównywarce cen us³ug:

  • Kategoria/podkategoria/rodzaj us³ugi – zgodnie z danymi zawartymi w karcie us³ugi
  • Forma ¶wiadczenia us³ugi – ogó³em
  • Liczba godzin – puste pole
  • Województwo – wielkopolskie
  • Data rozpoczêcia /zakoñczenia okresu – wg mo¿liwo¶ci wyboru (co do zasady rok wstecz)

Operator nie bêdzie akceptowaæ Kart Us³ug, gdzie wskazano nieprawid³ow± kategoriê/podkategoriê.

Weryfikacji podlega cena netto osobogodziny wskazanej w karcie us³ugi.

 
 
Eurocentrum Innowacji i Przedsiêbiorczo¶ci Ostrów Wielkopolski
ul. Budowlanych 5
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel/fax: 62 736 10 27
biuro@euro.ctiw.pl